| http://www.seminarija.lt/index.php?id=13
Treèiakursiø mediumas ir Uþgavëniø ðventë
Kovo 8 dienà vakare seminarijoje vyko Uþgavëniø ðventë kartu su mediumu – renginiu, skirtu treèiakursiø broliø buvimo seminarijoje pusiaukelei paþymëti. Programos paruoðimu rûpinosi ketvirtojo kurso klierikai.
Tà vakarà kiekvienas ið ðventës dalyviø galëjo pajusti spalio revoliucijos Rusijoje, taip pat po jos sekusiø ávykiø dvasià: muzika, plakatai, apranga visa tai atspindëjo. Seminarija trumpam tapo „ákalinimo ástaiga“, o visi joje gyvenantys – „kaliniais“, nuteistais uþ vienà ar kità „nusikaltimà“.
Ypatingo iðbandymo metas buvo treèio kurso „kaliniams“, kurie tà vakarà buvo tardomi „kalëjimo priþiûrëtojø“- ketvirtakursiø. Ávairûs klausimai apie „kalëjimo“ vadovus, gyvenimo sàlygas, kaliniø pramogas, þymiausius sukilimus tapo ðiems kaliniams maksimaliø iðbandymø metu. Taip pat ir kiti „kaliniai“ buvo átraukti á ðá tardymà. Jie savo teisingais atsakymais á jiems pateiktus klausimus turëjo pagelbëti tardomiesiems iðvengti bausmiø. Deja daugybë atsakymø ðovë pro ðalá, todël tardomieji turëjo atlikti jiems paskirtà bausmæ: daryti atsispaudimus, padainuoti, suvalgyti citrinà, ragauti „kalëjimo“ valgio. Pasibaigus tardymui buvo perskaitytas nuosprendis – „treèio kurso kaliniai“ buvo nuteisti dar trejiems metams „kalëjimo“ bei ávairiems pataisos darbams. Vakaro programa uþsibaigë lietuviø liaudies dainomis ir Morës sudeginimu.
Gavënia
Gavënios laikotarpis, kurio metu esame kvieèiami á atsinaujinimà ir atgailà, yra puiki galimybë paþvelgti á savo gyvenimà ir susimàstyti apie jo kokybæ. Gavënia kvieèia kiekvienà ávertinti savo santyká su artimaisiais ir Dievu.
Šis susikaupimo laikotarpis prasidëjo Pelenø treèiadiená. Tà dienà seminarijoje vyko susikaupimo diena, kuriai vadovavo kun. Kæstutis Dailydë. Susikaupimo dienos vadovas konferencijø metu kvietë apmàstyti nuodëmæ ir jos pasekmes. „Mes esame sukurti meilei, todël turime su dëkingumu priimti Jo meilæ ir Jam dëkoti, kartu pripaþindami esà nusidëjëliai“ – teigë jis. Sakydami, kad neturime nuodëmës, skendëtume iliuzijose, o tam, kad bûtume iðlaisvinti, turime pripaþinti savo nuodëmes.
Kalbëdamas apie maldos gyvenimà, kun. Kæstutis kvietë ásiþiûrëti á Kristø maldoje, nes nëra tobulesnio pavyzdþio uþ Já. Geriausiai tai matome evangelijose, kurios mums pristato besimeldþiantá Jëzø. Jëzus pasitraukdavo á vienumà ir ilgai melsdavosi, visada rasdavo gerà laikà maldai, malda lydëdavo ir Jo darbus. Taip pat Jis moko melstis ir savo mokinius, parodydamas, kad ir mes turime bûti maldos þmonëmis.
Pabaigoje Susikaupimo dienos pabaigoje vadovas kalbëjo apie Jëzaus Kristaus meilæ. „Tam, kad labiau galëtume paþinti Jo meilæ, turime apmàstyti Jëzaus kanèià. Kanèia gali atrodyti kaip pralaimëjimas, bet tik tada, kai jinai atskiriama nuo prisikëlimo. Tarp kanèios ir prisikëlimo yra glaudus ryðys, be prisikëlimo neámanoma suprasti kanèios esmës“ – sakë kun. Kæstutis.
Gavënios laikotarpis - Kristaus kanèios, Jo meilës mums apmàstymas. Seminarijoje kiekvienà treèiadiená yra giedami graudûs verksmai, o penktadieniais yra apmàstomos kryþiaus kelio stotys.
Kovo 11-oji
Kovo 11-àjà – Lietuvos nepriklausomybës atkûrimo dienà, seminaristai drauge su visais tikinèiaisiais susirinko Vilniaus Arkikatedroje Bazilikoje dëkoti Dievui uþ Nepriklausomybës dovanà Šv. Miðiø aukoje. Vakare seminarijoje apsilankë garbingas sveèias - Nepriklausomybës Akto signataras Vladas Terleckas. Sveèias sveikino visus Kovo 11-osios ðventës proga ir seminarijos rektoriui kun. Þydrûnui Vabuolui áteikë Lietuvos Valstybës Nepriklausomybës Akto kopijà.
Signataras susitikimo metu pasakojo apie savo vaikystës laikus, prisiminë tuometinëje visuomenëje galiojusias moralines normas bei dvasines vertybes, kurios vëliau, uþgriuvus sovietiniam jungui, buvo naikinamos. Ið þmoniø gyvenimo buvo iðstumiamas dvasinis matmuo: jiems buvo uþkraunamas didelis laþas, skiriamos ilgos darbo valandos, kad þmonës neturëtø laiko sekmadieniais lankytis Šv. Miðiose ir puoselëti dvasinio gyvenimo. Televizijoje ir radijuje buvo transliuojamos svetimos laidos, diegianèios prieðingas vertybes, slopinanèios nepriklausomybæ ir tautiðkumà.
Sveèio teigimu patriotizmas - dekaloginë vertybë. Ketvirtasis Dekalogo ásakymas kalba apie tai, kad turime gerbti savo tëvà ir motinà, tad kaip galima negerbti savo tëvø ir protëviø þemës? Kalbëtojas iðreiðkë susirûpinimà, kad vaikai ir jaunimas ðiandien maþai domisi savo tautos asmenybëmis ir istorija.
Signataras taip pat pasidalino savo iðgyvenimais ið 1991 sausio 13-osios ávykiø, prisiminë tuometiná þmoniø susitelkimà, tvirtumà ir apsisprendimà. Toks patriotizmas, kuris buvo tada, kuria bendruomenës atmosferà, neleidþia þmogui jaustis vieniðam.
Susitikimo pabaigoje sveèias atsakinëjo á seminaristø keliamus klausimus, po to seminarijos vardu kun. Þydrûnas Vabuolas padëkojo signatarui Vladui Terleckui ne tik uþ drauge praleistà vakarà ir pasidalinimà savo patirtimi, bet ir uþ 1990 kovo 11-osios dienà pasiraðytà Lietuvos Nepriklausomybës Aktà, ir kaip susitikimo atminimo dovanà áteikë sveèiui seminarijos choro kompaktinæ plokðtelæ.
Šv. Juozapo iðkilmës iðvakarës seminarijoje ir tëvø diena
Kovo 18 d., Šv. Juozapo, seminarijos globëjo, iðkilmës iðvakarëse á seminarijà suvaþiavo klierikø tëveliai, dëstytojai ir seminarijos darbuotojai. Vakaras prasidëjo Šventosiomis Miðiomis, kurioms vadovavo Pilaitës ðv. Juozapo parapijos klebonas kun. Valdas Girdziuðas. Šiø ðventø Miðiø metu buvo meldþiamasi uþ Jo Eminencijà Kardinolà Audrá Juozà Baèká, kuris ðventë kunigystës 50 metø jubiliejø, taip pat uþ seminarijos bendruomenæ, klierikø tëvelius ir gimines. Šv. Miðiø pabaigoje buvo iðkilmingai paðventinta ðv. Juozapo ikona, kuri sekanèià dienà buvo padovanota Jo Em. Kard. Audriui Juozui Baèkiui kunigystës jubiliejaus proga.
Po Šv. Miðiø visi susirinko aktø salëje þiûrëti spektaklio „ŠIAURË“, skirto seminarijos globëjo ðv. Juozapo ðventei. Spektaklá pagal Kristinos Trinkûnaitës scenarijø paruoðë ir suvaidino penktojo kurso klierikai. Tai pasakojimas apie moterá Onà Èesnutienæ, á kurios ramø ir paprastà gyvenimà ásiverþæs karas ir okupacija pavertë já pragaru. Jauna moteris su maþais vaikais buvo iðtremta á Sibirà. Taèiau net uþgriuvæ dideli sunkumai, ligos, artimøjø þmoniø netektis jos nepalauþë – tëvynës ir artimøjø ilgesys padëjo viskà iðtverti.
Po spektaklio visi sveèiai susirinko valgykloje, kur vardadienio dienos proga buvo pasveikinti visi Juozapai, vaiðinamasi ir bendraujama.
Šv. Juozapo iðkilmë ir Jo Em. Kard. Audrio Juozo Baèkio 50 metø kunigystës jubiliejus
Šv. Juozapo, Švè. Mergelës Marijos suþadëtinio ir Jëzaus Kristaus globëjo iðkilmë yra viena svarbiausiø ðvenèiø Vilniaus seminarijoje, nes tai jos Globëjo ðventë. Šv. Juozapas yra vienas svarbiausiø Baþnyèios ðventøjø nuo 1870 m., kai popieþius Pijus IX já paskelbia Visuotinës Baþnyèios globëju ir áveda jo iðkilmæ, ðvenèiamà kovo 19 d. Šv. Juozapas yra Kaiðiadoriø vyskupijos globëjas, jo garbei Lietuvoje yra pastatyta apie dvideðimt baþnyèiø. Šio ðventojo vardà neðioja ir keli Vilniaus metropolijos vyskupai: tai Vilniaus Arkivyskupas Kardinolas Audrys Juozas Baèkis, vyskupas emeritas Juozas Tunaitis, Kaiðiadoriø vyskupas Juozas Matulaitis.
Šiais metais ðá ðventë buvo ypaè svarbi, nes tà dienà Jo Eminencija Kardinolas Audrys Juozas Baèkis ðventë ne tik savo vardadiená, bet ir kunigystës 50-ties metø jubiliejø. Šia proga visa seminarijos bendruomenë drauge su Lietuvos vyskupais, Vilniaus Arkivyskupijos kunigais, kitø konfesijø atstovais bei visais tikinèiaisiais dalyvavo ðv. Miðiose Vilniaus Arkikatedroje Bazilikoje, kurias dëkodamas Dievui uþ kunigystës dovanà aukojo pats sukaktuvininkas. Po ðv. Miðiø sveèiai susirinko Vilniaus arkivyskupijos kurijoje, kur galëjo pasveikinti Kardinolà. Seminarijos bendruomenës vardu Jo Eminencijà sveikino rektorius kun. Þydrûnas Vabuolas, kuris ypaè dëkojo Eminencijai uþ tai, kad atkûrë Vilniaus seminarijà, pastatë jà, nuolat ja rûpinasi ir suteikë jai ðv. Juozapo vardà. Kaip dëkingumo þenklà seminarijos bendruomenë áteikë jubiliatui ðv. Juozapo ikonà, kurià nutapë seminarijos klierikas Robertas Moiseviè. |